May 19, Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day

Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day is the official holiday of the Republic of Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus, celebrated every year on 19 May.
On May 19, 1919, Mustafa Kemal Atatürk took the Bandırma ferry to Samsun. It is considered to be the day when the Turkish War of independence against the occupation of the Entente States began. Ataturk presented this holiday to the Turkish Youth. May 19 is the day when the Turkish Nation’s hopes of independence and freedom come true, the fire of salvation is burned, and the belief in the bright future strengthens. We are aware that it is our duty to bring the Republic of Turkey up to the level of contemporary civilizations and to deliver it to the next generations. Happy May 19th, Commemoration of Atatürk, Youth and Sports holiday. #May19th

—————————————

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin resmi bayramıdır.
19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır.İtilaf devletlerin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilir.Atatürk bu bayramı Türk Gençliğine armağan etmiştir.
19 Mayıs Türk Milletinin bağımsılık ve özgürlük umutlarının gerçekleştiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı ve aydınlık geleceğe olan inancın kuvvetlendiği gündür. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. #19Mayıs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.