April 23 National Sovereignty and Children’s Day

April 23 National Sovereignty and Children’s Day is a democracy and children’s day that is dedicated to all children in the world and celebrated every year on April 23 in honor of the establishment of the First Assembly of the Republic of Turkey on April 23, 1920 by Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Republic of Turkey and the First Assembly. 23 April is also important for national sovereignty, as it is the first day of the opening of the Parliament and therefore the people’s full domination of the government.

We would like to remind you that on this day we have celebrated the existence of all children in the world, we are hosting 1 million 541 thousand 387 foreign children in our country.

As YPIDA, we believe that every child has the right to grow in peace with his or her parents, in his or her own country, in peace and prosperity. No matter how hard it may seem, we wish for a world without wars.
Happy 23rd of April to all the children of the world.

# 23Nisan

YPIDA Team

TR

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve ilk Meclis tarafından, 23 Nisan 1920 günü Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Meclisinin kurulması onuruna Dünya’da ki tüm çocuklara ithaf edilem ve her yıl 23 Nisan’da kutlanan bir demokrasi ve çocuk bayramıdır.
23 Nisan, TBMM`nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik açısından da önemli bir anlam taşır.
Dünya’da ki tüm çocukların var oluşunu kutlamış olduğumuz bu günde hatırlatmak isteriz ki ülkemizde 1 milyon 541 bin 387 yabancı çocuğu misafir ediyoruz.
YPIDA olarak istisnasız her çocuğun anne ve babası ile barış içerisinde, kendi ülkesinde, barış ve refah içerisinde büyümeye hakkı olduğuna inanıyoruz. Ne kadar zor görünürse görünsün savaşların olmadığı bir Dünya dililiyoruz.
Tüm Dünya çocuklarının bayramı kutlu olsun. #23Nisan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.